Blog

Alimenty na pełnoletnie dziecko

Wiele osób, zobowiązanych do płacenia alimentów na swoje dzieci, wychodzi z mylnego założenia, że gdy dziecko osiągnie pełnoletniość lub zakończy edukację, ich obowiązek alimentacyjny wygasa. Takie podejście jest zupełnie nieuzasadnione, a zaprzestanie regulowania należności bez uzyskania orzeczenia sądu, częstokroć okazuje się mieć bardzo przykre konsekwencje. Od egzekucji komorniczej i wzrostu zadłużenia do odpowiedzialności karnej.

Czytaj więcej

Alimenty- nowe przepisy

Na dłużników alimentacyjnych padł blady strach. W dniu wczorajszym weszły bowiem w życie nowe przepisy w zakresie egzekwowania alimentów.

Czytaj więcej

Jak uniknąć płacenia zachowku ?

Ostatnio opisałam kto ma prawo do zachowku. A jak uniknąć płacenia zachowku ? Co zrobić, aby nie płacić zachowku ?
Zazwyczaj pytania te padają już po śmierci spadkodawcy, a wtedy możliwości uniknięcia obowiązku płacenia zachowku są ograniczone.

Czytaj więcej

Kto ma prawo do zachowku ?

Kto ma prawo do zachowku ? Czy ja się mogę starać o zachowek ?
To jedne z najczęściej zadawanych przez moich Klientów pytań z zakresu spadków.
Aby odpowiedzieć na pytanie kto ma prawo do zachowku, trzeba przede wszystkim sprecyzować co to jest zachowek ?

Czytaj więcej

Przedawnienie czesnego za studia

Problem terminu przedawnienia czesnego za studia pozostawał przez wiele lat nierozwiązany. Część prawników (i sądów) uważało, że roszczenie to przedawnia się z upływem 2 lat, wskazując że umowa o warunkach odpłatności za studia niestacjonarne jest umową o świadczenie usług, która nie jest uregulowana innymi przepisami i do której należy odpowiednio stosować przepisy o zleceniu.

Czytaj więcej